Veselý Žďár fotbalový

Dějiny fotbalu v naší obci podrobně zmapoval Josef Zadina svojí publikací z roku 2008. Tu nám jako podklad poskytl a informace z posledních roků zkompletoval a přidal sekretář klubu Lukáš Píbil.

První zmínka o fotbalu v naší obci se objevila již v roce 1944: to byl oddíl AFK Veselý Žďár oficiálně zaregistrován. První soutěžní ročník, kterého se naše družstvo AFK zúčastnilo, proběhl v létech 1945 – 1946. Dalšími účastníky byly AFK Přibyslav, SK Herálec, SK Lučice a Slavoj Polná.

AFK Veselý Žďár hrál pouze dva roky, potom na nějaký čas zmizel ze scény. Hráči Veselého Žďáru se znovu objevují až v soutěžním ročníku 1958 – 1959, kdy je můžeme spatřit v sestavě sousední Lučice.

Historie oddílu kopané TJ Veselý Žďár je poměrně mladá. Byl založen v roce 1983 při Tělovýchovné Jednotě Veselý Žďár. Na zrodu fotbalového oddílu mají největší zásluhu tehdejší předseda TJ Vladimír Šimánek, dále Petr Lorenc a Zdeněk Bubla jako zakládající členové. Tito pro myšlenku založení fotbalového oddílu postupně získávali další, mezi něž patřili především členové prvního a druhého výboru TJ Jan Vácha st., Milan Kučírek, Václav Kopic st., Josef Šejnost a Jaroslav Kubát. Mezi první členy patřili i hráči družstva dospělých Milan Kubát, Pavel Lorenc, Václav Kopic ml., Václav Kotlas, Ladislav Adam, Jaroslav Beránek, Vladimír Čonka, Antonín Beránek, Josef Nový, Jan Píbil, Jiří Jiráček a Václav Stejskal.

Skupina fotbalových nadšenců začala s budováním vlastního fotbalového hřiště již v roce 1981 na obecním pozemku u školy, který v roce 1977 jednota získala od obce do trvalého užívání. Již existující hřiště fotbalový oddíl postupně rozšiřoval odkoupením dalších pozemků od občanů Veselého Žďáru. V roce 1983 začala i výstavba kabin. Terénní úpravy hřiště, jeho rozšiřování a výstavba kabin trvaly do roku 1986 a v srpnu tohoto bylo hřiště slavnostně otevřeno. K financování přispěl nejen okresní výbor Svazu tělovýchovy, ale taky prostředky získáné pořádáním tanečních zábav.

První přátelská a mistrovská utkání hrálo družstvo dospělých na hřišti TJ Sokol Okrouhlice. Byla navázána dobrá spolupráce, projevující se i tím, že devět hráčů dorosteneckého věku z Veselého Žďáru hrálo za okrouhlický oddíl, v němž pomohli vyhrát skupinu „A“ okresního přeboru dorostu.

Samotný ždárský mančaft zaznamenal značný vzestup: mistrovskou IV. třídu začal Veselý Žďár hrát v sezóně 1984-85, o dva roky později postupil do III. třídy a v sezóně 1987/88 do okresního přeboru. A v sezóně 1994/95 si poprvé vybojoval účast v oblastní soutěži

I.B třídy. O tento úspěch se zasloužilo pod trenérským vedením Petra Lorence A Jana Kučírka těchto dvacet hráčů: Luboš Jiráček, Josef Zadina, Jiří Červený, Jaroslav Halík, Milan Dvořák, Jan Koten, Jiří Kubát, Libor Domkář, Zdeněk Nový, Ladislav Karel, Jan Vácha, Libor Ludvík, Karel Ruč, Jiří Pipek, Jan Beránek, Dominik Novotný, Josef Štefánek, Attila Koncz, Jindřich Hranický, Michal Řezník.

Pro úplnost dodejme nejlepší umístění „A“ družstva v okresním kole „Českého poháru“. Stalo se tak v roce 1994, kdy obsadilo 2.místo.

Nejeden úspěch si připsali i mladí: v sezóně 1987/88 se stal dorost pod vedením trenérů Jana Váchy a Jaroslava Kubáta okresním přeborníkem. Žáci v sezóně 1994/95 vyhráli svou skupinu (vyhráli všech 10 utkání) postoupili do finále okresního přeboru, kde obsadili 2. místo. V soutěži o „Pohár Ivo VIKTORA“ se v roce 1995 stali starší žáci jeho vítězem, když porazili Lípu 8:0, Žďírec nad Doubravou 7:1, aby ve finále s Havlíčkovým Brodem po remíze 1:1 vyhráli na penalty 3:2. Za zmínku ještě stojí připomenout sezóna 1996/97, kdy se podařilo našim starším žákům opět vyhrát svou skupinu. Na úspěších žákovského družstva měl veliký podíl tehdejší trenér žáků a současný hráč „A“ družstva Josef Zadina.

Žákovské družstvo se rovněž zúčastnilo okresního přeboru v každém soutěžním ročníku. Největšího úspěchu dosáhlo v ročníku 2002/3 , kdy po 12 výhrách a 2 porážkách se stalo vítězem základní skupiny B okresního přeboru a po finálových výhrách s Herálcem 4:1 a Přibyslaví 1:0 vybojovalo titul okresního přeborníka. Střelecky se v tomto ročníku zaskvěl hráč Roman Němec se třinácti vstřelenými góly.

Ve vítězném družstvu žáků byli tito hráči: Jan Dvořák, Ondřej Merunka, Michal Vácha, Roman Němec, Josef Nový, Štěpán De Valerio, Atila Koncz, Lukáš Kučírek, Ondřej Nový, Daniel Hejkal, Jakub Blažek, Michal Koncz a Jiří Dvořák. Trenérem a vedoucím družstva byli Josef Nový st. a Milan Dořák. Dalšího úspěchu dosáhlo žákovské družstvo již v značně pozměněné sestavě v ročníku 2005/6 , kdy obsadilo 2. místo v závěrečné tabulce okresního přeboru skupiny B.

A pak je tu ještě „stará garda“. Mužstvo starých fotbalových veteránů působí v oddíle již od roku 2003. A úspěchy zaznamenalo také: bodovalo na turnajích, kde kromě Veselého Žďáru nastupují staré gardy Sokola Leština, Jiskry Dobrá nad Sázavou a Sokola Okrouhlice. V roce 2005 vyhrála stará garda turnaj v Leštině, v roce 2006 kralovala na vlastním hřišti a a v roce 2007 v Okrouhlici.

Další vývoj žďárského fotbalu doplňujeme stručně: nepatří již do kategorie dějin, ale pro úplnost sem patří.

Soutěž. Ročník 2010/2011

 • Družstvo dospělých „A“ okresní přebor – 9 místo
 • Družstvo dorostu – okres. přebor. – 6.místo

Soutěž. Ročník 2011/2012

 • Družstvo dospělých „A“ okresní přebor – poslední místo, sestup do III. třídy
 • Družstvo dospělých „B“ IV. Třída – poslední místo
 • Družstvo mladších žáků okres. přebor 5+1

Soutěž. Ročník 2012/2013

 • Družstvo dospělých „A“ III. třída – 1. Místo, postup do okres. přeboru
 • Družstvo dospělých „B“ IV. Třída – 10 místo
 • Družstvo mladších žáků okres. přebor 5+1 – 9.místo

Soutěž. Ročník 2013/2014

 • Zvolen nový výkonný výbor
 • Rekonstrukce fotbalových kabin
 • Pronajmuta hospoda u hřiště od obce
 • Družstvo dospělých „A“ OP – 2.místo
 • Družstvo dospělých „B“ IV. Třída – 8. Místo
 • Družstvo mladších žáků okres. přebor 5+1 – 3.místo

Soutěž. Ročník 2014/2015

 • Družstvo dospělých „A“ OP. – 11. místo
 • Družstvo dospělých „B“ IV. Třída – 10 místo
 • Družstvo mladších žáků okres. přebor 5+1 – 6.místo

Soutěž. Ročník 2015/2016

 • Družstvo dospělých „A“ OP. – 12. místo
 • Družstvo mladších žáků okres. přebor 5+1 – 4. místo

Soutěž. Ročník 2016/2017

 • Změněn název oddílu na TJ Veselý Žďár, z.s., změněny stanovy
 • Družstvo dospělých „A“ OP. – poslední místo, sestup do III. třídy
 • Družstvo starších žáků okres. přebor 7+1 – 7. Místo

Soutěž. Ročník 2017/2018

 • Nově oploceno fotbalové hřiště
 • Nový výkonný výbor
 • Družstvo dospělých „A“ III. třida. – 8.místo
 • Družstvo dorostu okres. přebor 7+1 – 3. Místo

Soutěž. Ročník 2018/2019

 • Družstvo dospělých „A“ III. třida. – 12.místo
 • Družstvo dorostu okres. přebor 7+1 – 7. Místo

Soutěž. Ročník 2019/2020

 • Družstvo dospělých „A“ III. třida. – sezona zrušena kvůli pandemii koronaviru
 • Družstvo dorostu okres. přebor 7+1 – sezona zrušena

Soutěž. Ročník 2020/2021

 • Družstvo dospělých „A“ III. třida – sezona zrušena kvůli pandemii koronaviru

Další sportovní fotografie naleznete v této fotogalerii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *